Badanie bleszczy w kierunku chorób

Na pewno każdy z nas słyszał, ze obecnie mamy inwazję kleszczy. Pojawiają się one wszędzie. Możemy je spotkać w lasach, nad jeziorami, podczas spaceru nad rzeką, a nawet w parku. Obecnie piesze wędrówki mogą stać się naprawdę niebezpieczne, w związku z czym warto jest wiedzieć, z czym może wiązać się ukąszenie przez pasożyta, jakim jest kleszcz.

Jak i gdzie zbadać kleszcza?

gdzie zbadać kleszcza na chorobyJak już wspomniałam, kleszcze to pasożyty. Odżywiają się one ludzką krwią, a aby tego dokonać muszą nas ukąsić. Wydawać by się mogło, ze po takim niefortunnym zdarzeniu wystarczy naszego kleszcza jedynie usunąć. Niestety, może się okazać, że kleszcz jest nosicielem boreliozy, a poprzez ukąszenie zaraził również nas. W przypadku zakażenia boreliozą bardzo ważny jest czas. Należy jak najszybciej zdiagnozować, czy istnieje możliwość zarażenia i w tym celu należy poddać dokładnemu badaniu pasożyta. Część osób może jednak zastanawiać się, gdzie zbadać kleszcza na choroby, których może być on nosicielem. Okazuje się, że badanie wykonać możemy w coraz większej liczbie laboratoriów w całej Polsce. Aby wykonać badanie należy umieścić usuniętego kleszcza w specjalnym pojemniku, który otrzymamy właśnie z laboratorium, a następnie dostarczyć go na badanie. Sama diagnostyka przeprowadzana jest przy udziale najnowszego sprzętu, który pozwoli nam z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy dany kleszcz jest zakażony.

W przypadku potwierdzenia będziemy mogli bardzo szybko rozpocząć terapię. Wynik badania jest honorowany przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej, dzięki czemu nie musimy się martwić brakiem dostępu do terapii. Samo badanie kleszcza nie jest kosztowne, więc zachęcam do wykonania go, jeśli zostaniemy ukąszeni przez kleszcza i martwimy się, że mógł on nas zarazić.