Bariery betonowe – nieodłączny element bezpieczeństwa na drodze

Głównym zadaniem barier betonowych jest wydzielenie przestrzeni. Nie bez przyczyny do ich produkcji został wykorzystany ten rodzaj materiału. Zapewnia on ogromną wytrzymałość na uszkodzenia, a przy tym jest stosunkowo tani. Jakie jeszcze zastosowania mają bariery betonowe? Co musisz wiedzieć dokonując ich zakupu? 

Zastosowanie barier betonowych 

bariery betonoweSame bariery betonowe mogą tak naprawdę przyjmować różnorodne funkcje. Sprawdzają się na placach i parkingach, gdzie służą za wydzielanie odpowiedniej przestrzeni. Jednak oprócz tego służą między innymi do osłony przy podporach i przyczółkach wiaduktów. Nierzadko stanowią również obrzeża mostów. Spełniają rozmaite funkcje – odpowiadają za ochronę wielu elementów, ale także za bezpieczeństwo na drodze. Co sprawia, że to właśnie beton wykorzystywany jest najczęściej do produkcji barier. Oprócz stosunkowo niskiej ceny i wytrzymałości posiada jeszcze jedną, istotną cechę – jest niezwykle prosty w montażu. Zwykle podczas wypadku sama bariera nie ulega zniszczeniu, jedyne co możemy zaobserwować, to jej przestawienie. Wówczas wystarczy jedynie ponownie umieścić ją na miejscu docelowym. Beton to nie jedyny materiał wykorzystywany w produkcji barier. Oprócz nich możemy również zaobserwować na drogach bariery linowe i stalowe. Jednak w ich przypadku mamy do czynienia z innymi elementami m.in. słupkami, które są najczęstszą przyczyną obrażeń podczas wypadków. Uderzenie w słupek może nieść bowiem za sobą przykre konsekwencje. W przypadku barier betonowych nie mamy do czynienia z żadnymi słupkami. Konstrukcja tego typu barierek jest ciągła i posiada równą powierzchnię bez wystających elementów. 

Mimo, że podczas jazdy drogą szybkiego ruchu, nie przyglądamy się jej konstrukcji, jej podstawę stanowią betonowe bariery. Obecnie ciężko wyobrazić sobie budowę większości dróg bez tych właśnie elementów. Odpowiadają one za wytrzymałość całej konstrukcji, a także bezpieczeństwo na drodze.