Buty dla zawodowych żołnierzy

Wyposażenie wojskowe z reguły było uznawane za niezawodne i niemal niezniszczalne. Miało ono bowiem być wykorzystywane w bardzo trudnych warunkach, w których bardziej zwyczajna odzież zawodziła. Zwłaszcza obuwie było obłożone mnóstwem wymagań, gdyż niejednokrotnie okazywało się iż niewygodne buty potrafiły niesamowicie przeszkadzać w trakcie jakichkolwiek działań.

Nowoczesne obuwie wojskowe

niezawodne Buty wojskoweButy przeznaczone dla żołnierzy były przede wszystkim odporne. O tym jak bardzo niezawodne buty wojskowe okazywały się w praktyce świadczył fakt, iż były one używane szeroko również poza jednostkami wojskowymi. Odporne na uszkodzenia materiały syntetyczne, z jakich wykonywana była wierzchnia warstwa większości modeli obuwia wojskowego mogły bowiem znieść najgorsze traktowanie i największe zabrudzenia przy tylko minimalnej konserwacji, i nadal móc służyć przez długie lata. Zapewniały one również świetną ochronę przed wszelkimi urazami, dzięki ochronnym zapiętkom i podnoskom, a często również i wkładkom osłaniającym kostki czy ścięgna nóg. Elementy ochronne zwykle wykonywane były ze stali, która bardzo dobrze chroniła przed urazami, aczkolwiek coraz częściej stosowano do ich produkcji lżejsze tworzywa sztuczne, które posiadały te same walory ochronne, a jednocześnie były o połowę lżejsze, co czyniło dowolny model obuwia jeszcze bardziej wygodnym.

Z racji iż obuwie wojskowe było wykorzystywane w każdym terenie, podeszwy większości modeli podobne były do podeszw obuwia roboczego czy górskiego. Umożliwiały one poruszanie się po najbardziej niestabilnym czy mokrym podłożu, a jednocześnie były niewrażliwe na przebicie w trakcie pracy. Podeszwy nie były jednak sztywne, i nie ograniczały ruchu w taki sposób, w jaki czyniły to buty przeznaczone do pracy.