Czemu służą zabawki węchowe dla psów?

Znudzony pies potrafi sprawiać wiele problemów behawioralnych. Niedobór bodźców skutkuje u czworonoga takimi problemami, jak lękliwość, agresja, depresja, czy niszczenie rzeczy wokół. Psy nie radzą sobie z nudą tak dobrze jak ludzie. Znudzony człowiek ma możliwość znalezienia ciekawego zajęcia, jak czytanie książki, oglądanie filmów czy zagranie w grę. Pies jest skazany na swojego właściciela i to człowiek powinien zapewnić mu odpowiednią ilość bodźców.

Rodzaje zabawek dla psów

zabawki węchowe dla psaW zapobieganiu nudzie najlepsze są spacery. Długość spaceru powinno się dostosować do rasy psa, a także jego aktualnej kondycji fizycznej. Na spacerze istnieje multum możliwości spędzenia czasu z pupilem: zabawa w tropienie, aportowanie, bieganie, pływanie, nauka komend i sztuczek. Problem ze znalezieniem zabawy zaczyna się przeważnie w domu. Niekiedy dom jest dla psa miejscem, w którym może się wyciszyć i odpocząć. Wtedy najlepsze będą zabawki sprzyjające właśnie wyciszeniu. Są to bardzo popularne ostatnio zabawki węchowe dla psa, dostępne w większości sklepów zoologicznych, a nawet w supermarketach. Do zabawek węchowych należą maty węchowe, kule, piłki, a także sznurki i inne interesujące kształty. Są przeważnie wykonane z trwałych materiałów, takich jak filc czy polar. W specjalnie uformowane kieszonki w różnych kształtach umieszcza się ulubione psie smakołyki, a zadaniem czworonoga jest za pomocą węchu je odnaleźć. Istnieją zabawki reprezentujące różne poziomy trudności, zatem można kupić kilka sztuk i dostosowywać trudność zabawy do aktualnej formy psa. Warto posiadać w domu kilka sztuk zabawek również z innego powodu — pies może zapamiętać w jaki sposób wyciągać przysmaki, przez co po pewnym czasie zabawa może stać się zbyt łatwa. Wtedy warto jest co jakiś czas podmieniać zabawkę, dzięki czemu nie znudzi się tak szybko. 

Zabawki węchowe są ostatnio bardzo popularną zabawką dla psów. Choć ich dostępność w sklepach jest bardzo duża, a producenci tworzą coraz to ciekawsze modele mat i kul węchowych, możliwe też jest wykonanie takiej zabawki samemu w domu. Niska cena oraz wysokiej jakości tworzywo, a także dobre wykonanie zabawek zachęca jednak do kupna gotowych.