Dlaczego nawozić wapniem?

 

Każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby. Jednak o ile niektóre z dekoracyjnych kwiatów doniczkowych lubią kwaśne podłoże, tak te ogrodowe już niekoniecznie. Zbyt niskie pH gleby uniemożliwia roślinie pobieranie odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych. Nawozy wapniowe służą właśnie do tego, by zmienić pH podłoża na obojętne lub lekko alkaliczne.

Stosowanie nawozów wapniowych

nawóz wapniowyDo sprawdzenia aktualnego odczynu gleby możemy użyć mierników elektronicznych lub chemicznych, które znajdziemy w każdym większym centrum ogrodniczym. Ta dana jest wyjściowa do dalszych działań, na jej podstawie obliczamy dawkę nawozu wapniowego. Wapń jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych dla roślin i przy jego niedoborze rośliny rozwijają się wolniej. Wyróżniamy dwa główne rodzaje nawozu z wapniem: nawóz wapniowy tlenkowy i nawóz wapniowy węglanowy. Te pierwsze charakteryzują się bardzo szybkim działaniem i neutralizują jony ciężkie. Łatwo z nimi przesadzić, dlatego zaleca się je tylko do upraw profesjonalnych. W warunkach przydomowych, na działce czy w ogrodzie stosuje się raczej nawozy wapniowe węglanowe. Są bezpieczniejsze, trudniej je przedawkować i chociaż ich działanie jest wolniejsze (dłużej uwalniają składniki), dają długotrwałe efekty. Z tego powodu należy stosować je systematycznie, ale z czasem maleje częstotliwość ich stosowania. Często zawierają jeszcze jeden wartościowy dla roślin pierwiastek – magnez.

Niezależnie od tego jaki akurat nawóz jest stosowany – wapniowy tlenkowy, czy wapniowy węglanowy należy pamiętać, by stosować go tylko przy bezwietrznej pogodnie na suchą glebę. Każdy nawóz bowiem dosyć mocno pyli, co może zaszkodzić roślinom rosnącym nieopodal, czy nam samym. Nawozimy późnym latem lub jesienią.  Wystarczy wymieszać nawóz z wierzchnią warstwą gleby.