Dobór falownika do instalacji PV

Wśród osób prywatnych jak i również przedsiębiorców obserwowane jest coraz większe zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Można tutaj wymienić chociażby odnawialne źródła energii, które pozwalają generować ciepło i prąd w sposób ekologiczny oraz ekonomiczny. Są one zaliczane do alternatywnych i rozproszonych technologii, które pozwalają wytworzyć potrzebne do codziennego funkcjonowania media.

Jak działa panel fotowoltaiczny?

falownik do paneli fotowoltaicznychW zależności od potrzeb oraz możliwości osoby te mogą skorzystać z różnych form wsparcia, które pozwalają zrealizować przedsięwzięcie. Najczęściej montowane są moduły PV, które pozwalają generować energię elektryczną bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Ta po odpowiednim przekształceniu może zasilać odbiorniki domowe. Do zamiany napięcia stałego na przemienne stosowany jest falownik do paneli fotowoltaicznych, który powinien posiadać odpowiednią moc znamionową. Jest to niezwykle ważne z perspektywy sprawności jego działania. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są zarówno inwertery jedno jak i również trójfazowe. Te drugie przeważnie montowane są w dużych zakładach wytwórczych, gdzie zasilane są odbiorniki o dużej mocy. W przypadku gospodarstw czy domów jednorodzinnych z reguły wystarczająca moc modułów wynosi kilka kilowatów. To pozwala na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Kluczowym zagadnieniem jeśli chodzi o instalację takiego układu jest odpowiednie usytuowanie ogniw na elewacji lub dachu obiektu. Czasami spotykane są także specjalne konstrukcje nośne, które stawia się na gruncie. Oprócz wcześniej wspomnianych elementów układu czyli modułów oraz inwertera niezbędne jest także właściwe okablowanie, wykonanie połączeń wyrównawczych jak i również montaż zabezpieczeń. Tylko w takiej konfiguracji układ może być bezpiecznie użytkowany.