Dobór jedzenia dla konia

Sposób żywienia konia hodowlanego nie różni się zbyt wiele od żywienia tego zwierzęcia w naturalnym środowisku. Przede wszystkim musi mieć stały dostęp do jedzenia, a przy tym do wody. Należy też zadbać o dodatkowe minerały i witaminy, gdyby zaszła taka potrzeba. W ten sposób koń będzie prowadził długie i zdrowe życie.

Jedzenie idealne dla konia

pasze dla koni sportowychGdy zastanawiamy się w jaki sposób żywić naszego konia hodowlanego musimy wiedzieć, iż jak każde zwierzę ma wybrane składniki, które są dla niego najbardziej odpowiednie, jednak czasami musimy zmienić proporcje i dodatki. W zależności od wieku, aktywności i innych aspektów będą to inne pasze dla koni sportowych, seniorów czy też młodzików. Ważne jest jednak to, aby każdy koń miał stały dostęp do siana oraz trawy, jednak w małych porcjach podawanych parę razy dziennie o stałych porach. Ustalone godziny nie stresują konia, ponieważ konie uwielbiają rytuały. Dzięki temu unikają stresu. Kolejny aspektem jest wzbogacanie pokarmu o makuchy, siemię lniane, a także inne elementy. Czasami należy zakupić specjalistyczną karmę z witaminami i minerałami, gdy nasz koń nagle zacznie chudnąć na skutek niedoborów. Warto też zainwestować w ograniczającą tempo jedzenia kratkę, która pozwala zwierzęciu na dobieranie mniejszych porcji. W ten sposób lepiej je żuje, a to wspomaga ogólną pracę układu pokarmowego. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko chorób oraz powikłań zdrowotnych.

Profesjonalne żywienie konia to nie podawanie mu jednokrotnie dużej dawki paszy witaminowej. To przede wszystkim wydzielanie jedzenia zwierzęciu w ciągu całego dnia w mniejszych porcjach, aby ustabilizować jego procesy trawienne. Dodatkowo należy mocno zwracać uwagę na jego potrzeby w związku z wiekiem oraz ewentualną aktywnością.