Obecnie nie da się ukryć, że fotowoltaika bardzo się rozwinęła, a panele słoneczne można spotkać na każdym kroku. To właśnie dzięki rozwojowi nauki, możemy w naszych domach montować panele słoneczne. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak takie panele fotowoltaiczne w ogóle działają.
Czym są ogniwa fotowoltaiczne?
Dzięki nauce, jaką jest fotowoltaika rozwinęły się ogniwa fotowoltaiczne. Dawniej były to jedynie elementy urządzeń kosmicznych, obecnie znaleźć je można w panelach, które zamontować może każdy z nas. Panele słoneczne gdyby nie ogniwa fotowoltaiczne nie mogły by spełniać swojego zadania. Każda elektrownia fotowoltaiczna, czy ta domowa, czy większa składa się właśnie z malutkich ogniw fotowoltaicznych. To właśnie one wchłaniają promieniowanie słoneczne. A dzieje się tak poprzez to, że foton, czyli minimalna jednostka światła pada na wydajne ogniwa fotowoltaiczne. Je natomiast pochłania krzem, z których są one zbudowane, co powoduje wybijanie elektronu i zmuszanie go do ruchu. Ten ruch elektronu to właśnie wytworzony prąd elektryczny. Dzięki temu, że panele są wyposażone w specjalne złącza typu p-możliwe jest połączenie tego ruchu elektronów z obiegiem elektronie w sieci elektrycznej. Dzięki temu, że domowa elektrownia słoneczna staje się coraz bardziej popularna, wiele firm rozwija swoje produkty, dzięki czemu stają się one bardziej wydajne. Jednak nie można zapominać, że wytworzony prąd przez ogniwa fotowoltaiczne jest stały. A my w domach jednak używamy tak zwanego prądu zmiennego. Dlatego instalacje fotowoltaiczne wyposaża się w specjalne urządzenia, które ten prąd zmanią.
Jak przedstawił powyższy artykuł, zasada działania samych paneli, a bardziej ogniw, z których się one składają nie jest skomplikowane. Jednak wiadomo, ze laik, takich paneli słonecznych nie będzie produkował.