Jak można wytworzyć ciepło?

Coraz więcej osób poszukuje sposobów na zmniejszenie opłat stałych związanych z eksploatacją budynku. Na te składają się przede wszystkim media, które są potrzebne do komfortowego życia. W zdecydowanej większości przypadków nadal są one dostarczane z publicznych sieci przesyłowych. Z roku na rok rosną jednak koszty ich wytworzenia co sprawia, że rośnie również koszt zakupu przez użytkownika końcowego.

Jak alternatywnie pozyskać energię cieplną?

pompy ciepła w PabianicachWłaśnie dlatego właściciele czy zarządcy budynków zaczynają rozglądać się za rozwiązaniami alternatywnymi, które pozwalają wytworzyć potrzebne media na miejscu. Na rynku dostępne są już takie technologie i zaliczają się one do odnawialnych źródeł energii. Przykładem mogą być chociażby wydajne pompy ciepła w Pabianicach, gdzie panują odpowiednie warunki do instalacji takich urządzeń. Dzięki takim jednostkom możliwe jest pozyskanie energii cieplnej, która następnie jest wykorzystywana do ogrzania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. Należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów pomp ciepła. Żeby dobrać najbardziej optymalny, który zapewni wysoką sprawność należy przede wszystkim właściwie oszacować potrzeby obiektu. Projektant powinien również uwzględnić uwarunkowania środowiskowe oraz lokalizacyjne.

Kluczowym zagadnieniem jest dobór mocy tak żeby pracowała ona z maksymalną możliwą sprawnością. Jeśli chodzi o typ to dostępne są urządzenia z wymiennikami poziomymi czy sondami pionowymi. Coraz częściej jednak stosowany jest osprzęt typu powietrze-woda czy powietrze-powietrze. W większości rozwiązań są to tak zwane układy monoblok, co oznacza że cała konstrukcja jest zwarta w jednym miejscu. Najczęściej są one umiejscawiane na zewnątrz budynków, a w budynku znajduje się jedynie zbiornik buforowy.