Jakie kominki montujemy na dachu?

Za komfort użytkowania budynku odpowiada wiele różnych parametrów oraz poprawnie działających instalacji poprowadzonych w domu. Jedną z istotniejszych instalacji w każdym budynku jest sprawnie działająca wentylacja. Bez niej narazimy się na nieprzyjemne skutki oddziaływania wilgoci skumulowanej w domu.

Rodzaje i funkcje kominków dachowych

kominek wentylacyjny na dachWilgotne powietrze musi być sprawnie wyprowadzane z budynku. W innym razie para wodna będzie skraplać się w pomieszczeniach, na ścianach i oknach. Taka sytuacja spowoduje pogorszenie warunków mieszkaniowych. W niedługim czasie skutki panującej w domu wilgoci zobaczymy na ścianach, gdzie zaczną pojawiać się wykwity grzybowe. Grzyb i pleśń w mieszkaniu to realne zagrożenie dla zdrowia, które będzie skutkowało nieprzyjemnymi dolegliwościami, szczególnie u najmłodszych. Dlatego właśnie sprawnie działająca wentylacja w domu jest tak ważnym jego elementem. Rozpoczęciem i jednocześnie zakończeniem wentylacji w domu są kominki dachowe. Trzeba jednak zauważyć, że kominki dachowe dzielą się na dwa główne typy ze względu na pełniona funkcję. Kominek wentylacyjny na dach to ten, który odpowiada za wyprowadzanie z domu wilgotnego powietrza, najogólniej mówiąc jego zadaniem jest wentylacja pomieszczeń. Jego  minimalna średnica to 15 cm, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu, ponieważ kominek o mniejszej średnicy nie spełni dobrze swojej funkcji. Innym typem, spełniającym inną rolę, jest kminek odpowietrzający. Jest on zakończeniem pionu kanalizacyjnego. Jego zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w kanalizacji (która najczęściej działa na zasadzie grawitacji) oraz wyprowadzanie gazów kanałowych. Średnica tego kominka to 10 cm.

Obydwa kominki dachowe spełniają zatem różne funkcje, posiadają różne średnice, jak również inne zakończenia. Pamiętajmy, aby nie używać ich zamiennie. Ważną sprawą jest także sam montaż kominków, które powinny znajdować się wysoko, jak najbliżej kalenicy, co pozwoli na ich sprawną i niczym niezakłóconą pracę.