Jakie podłoże zastosować w hodowli krów?

 

Hodowla zwierząt gospodarskich to wciąż bardzo intratne zajęcie. Nowe technologie sprawiają natomiast, że praca rolnika nie jest już taka ciężka i wyczerpująca jak kiedyś. Popyt na lokalne, ekologiczne produkty pochodzenia zwierzęcego wciąż rośnie, toteż nie ma się co dziwić, że coraz więcej młodych osób z zainteresowaniem spogląda na hodowlę bydła.

Posadzka w oborze to podstawa hodowli

ruszta betonowe dla bydłaKrowy mleczne użytkuje się z reguły przez dwa do trzech sezonów laktacyjnych a następnie można je sprzedać do rzeźni jako pełnowartościowy materiał rzeźny. Przynoszą więc zysk dla rolnika niemal na każdym etapie swojego życia. Aby jednak zysk ten był czysty, należy zadbać o prawidłowy dobrostan zwierząt. Nieprzewidziane koszta weterynaryjne mogą bowiem znacząco nadszarpnąć budżet gospodarstwa. Jednym z podstawowych elementów o jakie należy zadbać, zanim zabierzemy się za hodowlę krów jest posadzka w oborze. Nieprawidłowo przystosowane podłoże jest przyczyną większości technopatii związanych z uszkodzeniem racic. To z kolei jest bardzo częstą przyczyną konieczności eliminacji zwierzęcia ze stada. Najlepszym rozwiązaniem zdają się być ruszta betonowe dla bydła. Duże perforowane płyty betonowe umieszczone są nad swego rodzaju korytem którym spływa w jedno miejsce płynna frakcja odchodów zwierząt. Nie stosujemy tu żadnej innej ściółki. Krowy chodząc po oborze wciskają swoje nieczystości w szczeliny płyt, dzięki temu cały czas poruszają się po relatywnie suchej i czystej posadzce.

Jest oczywiście wiele innych pomysłów na podłogi w oborze. Tradycyjna słomiana ściółka wymaga regularnej wymiany, przez to generuje dodatkowe koszta. Nieco tańsze ruszta metalowe są z reguły śliskie i przez to niebezpieczne. Ruszta betonowe wydają się być w tym przypadku bez zarzutu.