Jakie rodzaje dławic kablowych znamy?

Dbanie o bezpieczeństwo przewodów używanych w naszym domu jest bardzo ważne. Uszkodzony przewód może być bowiem przyczyną groźnego zwarcia, doprowadzając do uszkodzeń używanego przez nas sprzętu, a nawet doprowadzić do pożaru. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie uszczelnienie przewodów.

Który przepust kablowy jest najszczelniejszy?

przepust kablowy szczelnyJeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszym, naszego domu i sprzętu elektronicznego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie przewodów. Jedynie wtedy będziemy mogli mieć pewność, ze nie dojdzie do przełamania kabla, a w efekcie tego groźnego zwarcia instalacji. W tym celu warto kupić przepust kablowy szczelny, który doskonale zabezpieczy kable przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz kontaktami z wilgocią. Gdzie można stosować tego typu element? Przede wszystkim powinno się wykorzystywać przepusty kablowe w miejscach, gdzie przewody przechodzą przez ściany, ścianki mebli, lub obudowy sprzętu elektronicznego. Właśnie w tych miejscach bowiem przewody są narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a zwłaszcza przełamanie lub uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów przepustów kablowych, nazywanych też dławicami. Mogą być wykonane z metalu, tworzywa sztucznego, czy też gumy. Każdy z tych rodzajów przepustów wykazuje nieco inne właściwości, szczególnie biorąc pod uwagę ich odporność na korozję, wysokie temperatury, czy kontakt z wilgocią. Najważniejsze jest, aby wybierać przepusty kablowe pod kątem ich szczelność, na przykład IP68.

Odpowiednie zabezpieczenie przewodów jest bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa całej instalacji i używanego sprzętu elektronicznego. Szczególnie trzeb zadbać o to, aby zabezpieczyć kable przed kontaktem z wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Pomóc w tym mogą tak zwane dławice kablowe.