Kiedy konieczne jest osuszanie budynku?

Problem z wilgocią w domu spotykany jest bardzo często w starych domach, gdzie hydroizolacja budynku nie spełnia swojej roli, jest niewystarczająca, niepoprawnie wykonana lub po prostu nie ma jej wcale. Nadmierna wilgoć może pojawić się także z wielu innych powodów, dlatego pierwszym krokiem do walki z problemem jest dotarcie do źródła i usunięcie przyczyny.

Jak skutecznie osuszyć dom?

osuszanie budynkówWilgoć pojawiająca się w domu może być spowodowana podciąganiem kapilarnym wody przez mury budynku. Dzieje się tak wtedy, kiedy hydroizolacja pozioma domu nie spełnia swojej roli. Jednak przyczyn wilgoci może być więcej. Mogą to być wady konstrukcyjne, jak np. przeciekający dach, co wbrew pozorom zdarza się częściej niż nam się wydaje. Powodem może być także słaba termoizolacja budynku lub nieprawidłowo poprowadzony drenaż. Bardzo dużym problemem może okazać się okresowe podnoszenie poziomu wód gruntowych, co przy niewystarczającej izolacji skutkuje zalewaniem piwnicy. Wszystkie te sytuacje wymagają odpowiedniej diagnozy i usunięcia przyczyn problemu. Dopiero później w grę wchodzi osuszanie budynków. Usuwanie skutków pojawiającej się w domu wilgoci nie jest na szczęście takie trudne, jednak warto pamiętać, że im wcześniej podejmiemy pracę, tym lepiej. Osuszanie budynków odbywa się za pomocą specjalistycznych urządzeń, tzw. osuszaczy. W zależności od warunków panujących w budynku możemy zdecydować się na model kondensacyjny lub adsorpcyjny. Różnica polega na zasadzie działania poszczególnych urządzeń. Pierwszy wykorzystuje zjawisko punktu rosy, czyli odkładania się wilgoci na zimnych powierzchniach. Taki osuszacz najwydajniej pracuje przy wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności. Model adsorpcyjny natomiast sprawdzi się w bardzo szerokim zakresie temperatur i wilgotności, ponieważ wilgoć z powietrza odkładana jest na rotorze pokrytym adsorbentem.

W zależności od miejsca zastosowania osuszacza wyróżniamy kilka modeli. Urządzenia do użytku domowego najczęściej są niewielkiej wydajności, umieszczone w estetycznej obudowie z tworzywa sztucznego. Osuszacze budowlane natomiast cechują się bardzo wysoką wydajnością, obudową odporną na zniszczenia oraz skutecznym filtrem pozwalającym na pracę w dużym zapyleniu.