Klawiatury o różnym stopniu zaawansowania

 

Wybór klawiatury do komputera gamingowego często kierowany był wyglądem samego urządzenia, bez sprawdzania jego funkcjonalności. Więcej niż jeden gracz przekonał się, iż zaawansowana, nowoczesna klawiatura z mnóstwem udogodnień może być bardzo niewygodna, zwłaszcza dla osób nieobeznanych z jej działaniem i wszystkimi możliwościami.

Klawiatury dla zawodowych graczy

klawiatury mechaniczneDla początkujących gamerów znacznie lepsze były dość podstawowe klawiatury, przeznaczone do grania aczkolwiek nie wyposażane w bardzo skomplikowane dodatki. Na ogół były to nowoczesne klawiatury mechaniczne o obudowach wykonanych z wzmacnianych tworzyw sztucznych i płytach klawiszy z ergonomicznym układem. W przeciwieństwie do modeli biurowych, każda klawiatura gamingowa posiadała podkładki pod dłonie, umieszczone pod główną płytą klawiszy, zapobiegające ślizganiu się dłoni w trakcie grania czy pracy, oraz podświetlenie, które często okazywało się największą zaletą klawiatur. Nawet tak niewielkie usprawnienia w porównaniu do zwykłych modeli ogromnie ułatwiały intensywne, długotrwałe posiedzenia nad ulubionymi tytułami, a wielu graczy zauważało bardzo duży spadek zmęczenia już po kilku sesjach z nowymi klawiaturami. Bardziej rozbudowane modele były często wybierane jako druga klawiatura, z reguły podczas podrasowywania komputera.

Zaawansowane klawiatury umożliwiały nie tylko sprawniejsze sterowanie w grach posiadających nietypowe metody kontroli, ale również pozwalały na sterowanie działaniem komputera bez uruchamiania programów czy wychodzenia z samej gry. Wymagały jednak nieco wprawy i wiedzy na temat działania samego komputera by móc wykorzystać wszystkie możliwości klawiatury, dlatego polecane były przede wszystkim zaawansowanym graczom, mającym doświadczenie z różnego rodzaju klawiaturami i ich funkcjami.