Kompleksowość rehabilitacji dla seniorów

 

Jestem fizjoterapeutą i wiem, jak ważne jest dostosowywanie zabiegów do potrzeb pacjenta. Każdy zabieg ma swoje określone działanie, jednak nie każdy jest korzystny dla wszystkich. Zabiegi przeciwbólowe mogą być elektroterapeutyczne lub ciepłolecznicze. W zależności więc od potrzeb pacjenta stosuję się lepszą dla niego metodę. Ważne jest dobieranie fizjoterapii dla osób starszych.

Planowanie rehabilitacji dla seniorów

rehabilitacja dla seniorówKażdy zabieg w fizjoterapii cechuje się swoimi unikalnymi właściwościami. Człowiek w trakcie swojej ontogenezy jest bardziej wyczulony na pewne bodźce np. we wcześniejszym czasie, a w późniejszym wyczulony jest już na inne bodźce. Dodatkowo nie każdy zabieg można wykonywać w każdym wieku, przykładem jest np. zabieg ultradźwięków, którego nie powinno się wykonywać u dzieci, ponieważ ultradźwięki przyspieszają kostnienie i tak w jednej kończynie szkielet może szybciej skostnieć, a drugiej nadal się rozrastać, przez co tworzy się dysbalans. W procesie rehabilitacji jest więc bardzo ważne, aby fizjoterapię dostosowywać do potrzeb indywidualnych, dlatego też rehabilitacja dla seniorów składa się z wielu zabiegów mających za zadanie wzmocnić wytrzymałość, mobilność i funkcjonalność. Dlatego też są to np. zabiegi przeciwbólowe w elektroterapii, kąpiele zdrowotne, terapia przeciw przykurczom, które są częste w tym wieku, oraz ćwiczenia ogólnousprawniające wspomagające krążenie oraz koordynację. Rehabilitacja dostosowana do osób starszych pomaga w niwelowaniu przykrych oznak osłabiania układu ruchu.

W mojej pracy zwracam zawsze uwagę na wiek oraz stan pacjenta, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że każdy pacjent ma inne potrzeby zdrowotne. Terapię planuję więc indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ przynosi wówczas najlepsze efekty.