Meble do kuchni wykonane z różnych gatunków drewna

Mebli do kuchni nie wybiera się często. Właśnie dlatego warto postawić na solidne i funkcjonalne rozwiązania, które będą służyć przez wiele lat. Nie chodzi tylko o to, by dobrać stylem meble kuchenne, ale również o to, by meble były praktyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, z jakich materiałów zostały wykonane meble kuchenne.

Bejcowanie mebli kuchennych i pokrywanie fornirem

nowoczesne meble kuchenne na wymiarKażde meble do kuchni posiadają elementy niewidoczne i widoczne na pierwszy rzut oka. W produkcji elementów niewidocznych stosuje się głównie płyty laminowane wiórowe. Z kolei na ścianki mebli kuchennych, regały otwarte częściej wybiera się płyty MDF. Można też użyć specjalnej fornirowanej płyty wiórowej. Wiadomo, że najważniejsze dla właścicieli są zawsze fronty mebli, bo to one decydują o wyglądzie i stylu. Na fronty mebli kuchennych idealnie nadaje się nie tylko drewno, ale również płyty drewnopochodne, a nawet coraz częściej szkło. Tworzone są nowoczesne meble kuchenne na wymiar, które są dopasowane idealnie do danego pomieszczenia. Jeśli chodzi o drewno, z jakiego wykonywane są meble kuchenne, to lepiej wybierać drewno trwałe np. pochodzące z gatunków liściastych. Tu na szczególną uwagę zasługują dąb oraz buk. Czasami do produkcji mebli używane są też inne gatunki drewna. Może to być drewno brzozowe, olchowe czy sosnowe. Powierzchnię drewna zawsze należy odpowiednio lakierować i woskować.

Wiadomo, że drewno nie należy do najtańszych materiałów meblowych. Dlatego niektóre gatunki drewna poddaje się bejcowaniu, aby były tańsze np. drewno sosnowe. Bejcowanie sprawia, że tanie drewno imituje drewno droższe. Można też pokryć tańsze drewno fornirem. W fornirze używa się droższych gatunków drewna. Trzeba pamiętać, że drewno pod wpływem wilgoci pęka, dlatego zawsze należy je odpowiednio zabezpieczyć.