Pianka poliuretanowa do ocieplenia poddasza czy wełna mineralna?

Proces budowy domu i dobór materiałów budowlanych stanowi istotny element do ograniczenia kosztów z użytkowania domu w przyszłości. W przypadku ocieplenia poddasza, który wybrać materiał: wełnę mineralną czy piankę PUR?

Wełna mineralna kontra pianka PUR

ocieplenie poddasza piankąNajlepiej wybrać taki materiał, który nie tylko ochroni przed nadmierną utratą ciepła (a więc zmniejszy koszty ogrzewania), ale także też będzie niepalny i dźwiękochłonni i trwale oraz szczelnie wypełniał przestrzeń poddasza. Dobrze by również, był łatwy i szybki przy montażu oraz odpowiednio lekki. Ważne by podnieść komfort mieszkania. W domach jednorodzinnych straty ciepła przez połacie dachowe sięgać mogą nawet do 25% wszystkich strat ciepła. Warto o tym pamiętam na etapie budowy, ocieplenia i remontu domu. Do ocieplenia połaci dachu powszechnie stosuje się wełnę mineralna. Coraz częściej jednak pojawia się piankę poliuretanową nanoszona natryskowo. Wykonanie izolacji wełną jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku wykorzystania pianki poliuretanowej. Ocieplenie poddasza pianką pozwala na wypełnienie każdej luki i zakamarków zapewniając 100% szczelność (brak tzw. mostków termicznych). W przypadku ocieplenia poddasza wełną należy szczególnie przykładać wagę do sposobu montażu by uniknąć mostków technicznych i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny, gdyż to powoduje nieszczelność izolacji. W porównaniu do pianki PUR, która przylega do każdej powierzchni, to w montażu wełny mineralne stosuje się dodatkowe elementy (gwoździe, sznurki). Największą uwagę powinniśmy zwracać przy jakości wykonania samego montażu ocieplania poddasza. Wełna i pianka są w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele metod ocieplenia poddasza. W ostatnich latach na czoło wysunęły się dwie metody, szczególne popularne i skuteczne sposoby ocieplenia poddasza: wełna mineralna i pianka poliuretanowa.