Początki reklamy

Wszystko w świecie rozwija się swoimi torami. Mają na to wpływ przeróżne czynniki które czynią daną rzecz bardziej efektywną i dostosowaną do potrzeb rynku. Jedną z nich jest oczywiście technologia, z której rozwojem oblicze danej rzeczy może się diametralnie zmienić.

Kalendarze firmowe to coraz bardziej popularna forma reklamy

kalendarzInną jest też świadomość ludności która staje się coraz bardziej wymagająca. Na początku istniała głównie tak zwana reklama szeptana. W czasach kiedy foldery reklamowe były jeszcze wytworem marzeń, a gadżety reklamowe skupiały były wytworami wyobraźni, tylko słowa miały znaczenie. Ludzie przekazywali sobie informacje ustnie, a ich umysły były jedynymi dostępnymi metodami ich zapisu. Na targach ludzie zachwalali zalety swoich towarów wykrzykując różne hasła aby zachęcić klientów. W ten sposób chcieli wyróżnić swój stragan wśród wszystkich innych w okolicy. Reklama szeptana miała też inny sposób działania. Ludzie tak jak teraz, polegali bardo na opinii bliskich ich osób. Najlepsze dla kupca więc było to, jak ktoś obcy polecał jego towary swoim znajomym. W ten sposób zyskiwał on nowych klientów i ludzie częściej odwiedzali jego stragan bądź kram. Nie było wtedy bowiem czegoś takiego jak kalendarze reklamowe czy kubki reklamowe. Kupcy nie mieli więc możliwości reklamowania swoich towarów na inny sposób. Jedynie mogli iść do pobliskiego malarza i zlecić mu wykonanie malunków na szarym papierze. Takie plakaty reklamowe czy kalendarze firmowe były jednak bardzo drogie, ponieważ każdy musiał być w całości namalowany. Wykonanie ich zajmowało więc bardzo dużo czasu i często była to bardzo nieopłacalna inwestycja. Były one bowiem bardzo nietrwałe i inni kupcy, który bali się konkurencji, mogli z łatwością je zerwać i zniszczyć. Taka dewastacja oznaczała więc wielkie straty dla osoby która zleciła ich wykonanie.
Właśnie dlatego wszystko opierało się na reklamie szeptanej. Był to bowiem darmowy i bardzo skuteczny sposób promocji towarów, Jedyną jego wadą było to, że nie docierała ona często do wielkiej rzeszy ludności.

Dodaj komentarz