W polskim prawie istnieje kilka możliwości na nawiązanie stosunku pracy. A mianowicie można zostać zatrudnionym na umowę o dzieło, zlecenie, lub umowę o pracę. Ta ostatnia jest najbardziej pożądana przez pracowników, bo daje ochronę.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, większość osób oczekuje, że zostanie im zaproponowana korzystna umowa o pracę, ponieważ to najpewniejsza forma zatrudnienia. Jeżeli tak się stanie, to trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę przy podpisaniu umowy o pracę. Na pewno umowę trzeba dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają, zwłaszcza data od jakiej zostaniemy zatrudnieni, stawka za jaką będziemy pracowali i wymiar etatu. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ na umowie musi się jeszcze znaleźć informacja na temat sposobu rozwiązania umowy. Mowa tu jest o okresie wypowiedzenia jaki przysługuje pracownikowi. Najczęściej są to dwa tygodnie, miesiąc, lub trzy miesiące. Bywa, że na umowie znajduje się informacja na temat zakresu obowiązków, którą trzeba dokładnie sprawdzić, czy zgadza się z ustaleniami w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Umowa o pracę daje pracownikowi szereg praw, z których może korzystać w trakcie jej trwania. Najważniejsze to urlop płatny w ilości dni odpowiadających okresowi poprzednich zatrudnień. Podpisując umowę, przyszły pracownik deklaruje wywiązywać się ze swoich obowiązków w sposób zgodny z regulaminem, a pracodawca zapewnia stałe wynagrodzenie i wszelkie narzędzia do pracy.
Nie każdy pracodawca chce dawać pracownikom umowy o pracę, ponieważ są pewne wyjątki, kiedy nie może on zwolnić takiej osoby. Jednak taka forma zatrudnienia ma swoje plusy i minusy, o których trzeba pamiętać. Na pewno należy ją dokładnie przeczytać.