Do transportu różnego rodzaju surowców, wykorzystywane są tak zwane pneumatyczne wentylatory promieniowe. Jest to zespół wentylatorów jednostrumieniowych, tworzących tak zwany typoszereg. Ich konstrukcja jest spawana, a podstawowym materiałem budulcowym jest stal węglowa.
Charakterystyka i zastosowanie wentylatorów jednostrumieniowych
Typoszereg wentylatorów promieniowych, głównie służy do przenoszenia czynnika o wysokim stężeniu i temperaturze. Mogą to być trociny, wiórki drewniane, odpady skórzane, pasze, włókna szklane itd. Są wykonane wyłącznie jako wentylatory jednostrumieniowe o trzech rodzajach napędu: napęd bezpośredni, napęd sprzęgłowy, napęd klinowy. Napędy bezpośrednie głównie zasilają wentylatory transportowe do trocin i podobne im surowce. Wirniki tych wentylatorów osadzone są na czopie wału silnika. Dodatkowo są wyposażone w silniki elektryczne, w specjalnej przeciw wybuchowej i pyłoszczelnej obudowie. Standardowo silniki tego typu, charakteryzują się wysoką sprawnością i bezawaryjnością. Przystosowane są również do współpracy z falownikiem. Inny rodzaj napędu to napęd sprzęgłowy, gdzie wirnik zamontowany jest na czopie wałka, który umieszczony jest na dwóch łożyskach, a sprzęgło znajduje się na jego przeciwległym końcu. Napęd klinowy rożni się od poprzedniego napędu tym, że zamiast sprzęgła na przeciwległym końcu wałka, znajdują się koła pasowe, a napęd wału odbywa się za pośrednictwem pasów klinowych.
Należy również dodać, że wentylatory tego typu, oprócz funkcji przetłaczania drobnych wiórów, trocin lub innych surowców pylnych, mogą być wykorzystane do osuszania zawilgoconych pomieszczeń. Odbywa się to wówczas, poprzez skierowanie strumienia wylotowego bezpośrednio na zawilgoconą ścianę i wielokrotną wymianę powietrza.