Pomiar czasu na zawodach i inne aplikacje

Obecnie wiele osób decyduje się na rozpoczęcie biegowej przygody. Pierwsze dystanse są pokonywane w wolnym tempie i bez planu treningowego.

Własny pomiar czasu na zawodach

pomiar czasuW miarę robienia postępów w bieganiu, pojawia się zainteresowanie tym, w jaki sposób robić elektroniczny pomiar czasu swoich biegów tak, aby móc monitorować postępy i wyznaczać sobie kolejne cele. Dużym ułatwieniem dla początkujących biegaczy są darmowe i ogólnie dostępne aplikacje mobilne dedykowane. Mają wiele przydatnych funkcji, takich jak pomiar czasu, tempa i intensywności treningu (nie tylko biegowego, można bowiem wybierać spośród kilkudziesięciu dyscyplin). Dzięki funkcjonalności wybranej aplikacji i połączeniu jej np. z pulsometrem, możemy monitorować tętno i jego zakresy w czasie wykonywania wysiłku fizycznego. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które mają rozpisany plan treningowy wg. stref tętna. Posiadając aplikację do biegania, można też wykonać pomiar czasu na zawodach, pomimo tego, że jest on dodatkowo monitorowany przez organizatora. Jak wybrać idealną dla siebie aplikację spośród wielu dostępnych? Na początku warto sprawdzić, jakie funkcje w pakiecie bezpłatnym daje konkretna aplikacja, oraz czy są promocje na pełne, płatne wersje. Jeśli trenujemy więcej sportów, niż bieganie, sprawdźmy, czy dana aplikacja daje możliwość takiego wyboru. Ważne jest też, ile miejsca na telefonie zajmie nam zainstalowana aplikacja. Funkcja GPS z telefonu łączy się z aplikacją i nagrywa trasę treningu, co przydaje się w analizie wyników. Aplikacja może też współpracować z mapami ściągniętymi z sieci, na których zaznaczone są szlaki czy schroniska.

Pokazuje przebyty dystans i ilość spalonych kalorii. Przydatna jest funkcja trenera audio (komunikaty głosowe informujące np. o tempie).