W dzisiejszych czasach coraz bardziej cenimy sobie bliskość natury i możliwość obcowania z nią. Posiadanie własnego ogrodu daje nam komfort przebywania w otoczeniu zieleni zaledwie krok od domu. Niestety sezon letni zawsze mija zbyt szybko, a na dworze robi się szaro i ponuro. Czy można cieszyć się zielenią nawet zimą?
Gdzie wybudować zimowy ogród?
Część roślin, które uprawiamy w pojemnikach na tarasie wymagają ochrony na okres zimy. Niektóre trzeba będzie wnieść do pomieszczenia, aby nie przemarzły i mogły odrodzić się ponownie wiosną. Doskonałym miejscem na zimowanie roślin jest ogród zimowy, który ochroni rośliny przed mrozem. Budowa zimowych ogrodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, ponieważ takie miejsce w domu pozwala nam na relaks w otoczeniu zieleni nawet w ponure jesienne dni, lub wtedy, kiedy za oknem sypie śnieg. Gdzie najlepiej usytuować ogród zimowy oraz jakich materiałów użyć do jego budowy? Budowa zimowych ogrodów jest możliwa przy każdej ścianie domu, jednak usytuowanie względem stron świata będzie miało istotny wpływ na sposób użytkowania tej przestrzeni. Ściana południowa to ogromna ilość słońca praktycznie przez większość dnia, co zimą zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania ogrodu, jak i przyległych pomieszczeń. Latem jednak miejsce to trzeba będzie zacieniać, ponieważ będzie tam panował ogromny upał. Ściana północna nie grozi przegrzewaniem się pomieszczenia, zatem zacienianie nie jest konieczne. Zimą jednak trzeba przygotować się na zwiększone ogrzewanie. Ściany wschodnia i zachodnia to podobne warunki, z tym, że przy ścianie zachodniej popołudniowe słońce będzie bardziej palące od porannego, dlatego konieczne będą rolety.
Bardzo duże znaczenie w budowie zimowego ogrodu ma rodzaj użytego materiału. Najmniejszą izolację będą miały pojedyncze szyby hartowane. Lepsze od nich będą przeszklenia z poliwęglanu, jednak tutaj trzeba się liczyć z częstszym czyszczeniem (mogą zachodzić glonem). Najlepszą izolację termiczną zapewnią szyby zespolone z wypełnieniem gazem szlachetnym.