Projektowanie ogrodów – czy to przyszłościowy kierunek?

Obecnie panuje przekonanie, że powodzenie na rynku pracy oraz wysokie zarobki gwarantuje w głównej mierze wykształcenie oraz ukierunkowanie techniczne – do znalezienia pracy w innym zawodzie potrzebny jest według nich ogrom szczęścia bądź jak to określają „znajomości”.

Projektowanie ogrodów nie tylko przez architekta

projektowanie ogrodów Czy to jest jednak prawda? Czy atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy w oczach potencjalnego pracodawcy nie może stać się osoba po innym kierunku niż ten z uczelni politechnicznej? Owszem są rejony (np. śląsk), które są silnie uprzemysłowione, ale przekonanie, że tylko technika rządzi dzisiejszym światem wydaje się sporo przesadzone i tendencyjne. O wiele lepiej wyjść z przekonania, że każdy kto ma w sobie chęci do pracy oraz przekonanie, że to co robi jest rzeczą w której jest najlepszy i nieustannie się kształci. Taka osoba na pewno znajdzie pracę, która ją zadowoli. Weźmy pod uwagę zawód ogrodnika. Jego zakres obowiązków z biegiem lat bardzo się zmienił. Obecnie domeną ogrodnika jest często także zakładanie ogrodów – tworzenie odpowiednich koncepcji zagospodarowania terenu oraz doboru odpowiedniej roślinności. Projektowanie ogrodów na terenie całego śląska to już nie tylko praca dla architektów, ale także właśnie dla ogrodników, którzy ze swoją wiedza na temat roślin, warunków w których najlepiej wzrastają oraz znajomością zasad ich pielęgnacji są ceniono w branży grupą pracowników – obecnie z każdą chwilą coraz bardziej docenianych, choć owszem – jeszcze parę lat temu zawód ten uznawany był za „wychodzący z mody” oraz nieopłacalny.

Teraz ogród chce mieć praktycznie każdy z nas (szczególnie jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu), a co za tym idzie jest coraz więcej pracy w tej branży.