Prozdrowotne działanie oleju z czarnuszki

Wyjątkowe właściwości oleju z czarnuszki sprawiają, że często sięgają po niego osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia. Jest on cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olej pozyskiwany z nasion czarnuszki siewnej charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem.

Duża popularność oleju z czarnuszki

polecany olej z czarnuszki do piciaUważany jest za lek na wiele schorzeń. Bogaty jest składniki, takie jak kwas linolowy, oleinowy, witaminę E, biotynę, beta-karoten, przeciwutleniacze, sole mineralne, tymochinon, olejki eteryczne. Produkt ten sprawdza się w leczeniu schorzeń układu oddechowego i pokarmowego, usprawnia pracę układu krążenia, łagodzi objawy alergii. Może być stosowany w leczeniu różnych chorób dermatologicznych. Działa także antyoksydacyjnie, obniża poziom ciśnienia tętniczego krwi. Wiele osób chętnie sięga po polecany olej z czarnuszki do picia, by usprawnić funkcjonowanie układu immunologicznego, zwiększyć liczbę komórek odpornościowych. Jest skutecznym środkiem walczącym z objawami alergii, sprawdza się w przypadku kataru siennego. Jego stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych. Produkt ten jest wskazany także dla osób, które cierpią na schorzenia dotyczące układu pokarmowego, takie jak refluks, wrzody, zatrucia. Działa także przeciwgrzybiczo, przeciwpasożytniczo oraz antybakteryjnie. Można go dodawać do sałatek, surówek oraz mięs. Świetnie komponuje się z miodem lub sokami owocowymi.

Ma także zastosowanie w kosmetyce. Stosowany na skórę chroni ją przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran. Może być stosowany także w leczeniu trądziku lub atopowego zapalenia skóry. Spowalnia proces starzenia się naskórka, dlatego często sięgają po niego osoby z cerą suchą i dojrzałą. Może być używany na włosy, skutecznie radzi sobie z łupieżem oraz nadmiernym wypadaniem pasm.