Będąc właścicielem bądź zarządcą miejsca użytku publicznego, takiego jak szpital, szkoła, market, przedszkole czy tez osiedle musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dostosowanie się do panujących zasad bezpieczeństwa. Normy i regulacje prawne są stworzone po to, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim ludziom korzystającym danych obiektów.
Rodzaje i zastosowanie znaków ewakuacyjnych
Przede wszystkim, warto wiedzieć, że widoczne we wszystkich publicznych obiektach zielone znaki bezpieczeństwa to nie jest żadna ozdoba, ale bardzo użyteczna informacja, z której powinniśmy korzystać podczas zagrożenia, takiego jak pożar, zawalenie czy też wiele innych. Znaki ewakuacyjne oznaczają drogę ewakuacyjną, czyli informację o tym, w którą stronę kierować się, aby móc dostać się do otwartej przestrzeni na zewnątrz obiektu i mieć pewność, że żadne drzwi nie będą zablokowane. Są też znaki, które określają drogę pożarową. Taka droga musi spełniać kilka dodatkowych warunków – musi być przejezdna, a więc niezastawiona przez żadne pojazdy, musi też być na tyle szeroka, aby bez problemu przejechała nią straż pożarna, a także musi umożliwiać dojazd do wszystkich obiektów – nie może mieć miejsca sytuacja, że dojazd do któregoś z budynków będzie uniemożliwiony przez ogrodzenie. Znaki te muszą również spełniać regulacje dotyczące ich oświetlenia – muszą być widoczne we wszelkich warunkach, zarówno w nocy, jak w i przy kłębach dymu podczas pożaru.
Prawidłowe ulokowanie znaków ewakuacyjnych i ich odpowiednie zabezpieczenie może okazać się ogromnie ważne, jeśli w danym obiekcie dojdzie do jakiegoś wypadku. Warto zadbać o to, aby droga ewakuacyjna zawsze była odpowiednio przygotowana do ewakuacji, bowiem wtedy zaoszczędzimy sobie odpowiedzialności i kary za niedostosowanie się do prawa, ale również możemy spowodować prawdziwą tragedię w postaci narażenia kogoś na utratę zdrowia lub życia.