Rodzaje gumy w oponach rowerowych

Obecny wybór wysokiej jakości opon rowerowych na rynku jest podyktowany przede wszystkim odpowiednim doborem ogumienia do warunków panujących na drodze, a także terenu, w jakim poruszamy się na jednośladzie. W wielu wypadkach o parametrach jezdnych opony decyduje przede wszystkim mieszanka gumy, jaka jest użyta w danym modelu opony. Jakie właściwości ma zatem opona, w której użyto wysokiej jakości mieszanki?

Jak mieszanka gumy wpływa na trakcję opony?

opona rowerowa 28 caliOdpowiedni rodzaj gumy odznacza się przede wszystkim twardością całej opony. Od poziomu twardości czoła opony a zarazem bieżnika zależy przede wszystkim to, jak rower zachowuje się w zakrętach i na różnych nawierzchniach. Opona rowerowa 28 cali może mieć zatem mieszankę, która je uniwersalna, i nadaje się do rowerów miejskich i trekkingowych. Niskie opory toczenia i trwałość gumy pozycjonuje tego typu opony w kategorii długodystansowych. Na tego typu ogumieniu możemy pokonywać setki kilometrów po asfalcie. Kolejnym rodzajem gumy jest mieszanka zaprojektowana do opon szosowych. Oprócz niskich oporów toczenia, tego typu guma musi być także tak stworzona, aby maksymalnie zwiększyć powierzchnię styku opony z podłożem. Jeżeli uprawiamy sporty bardziej ekstremalne, musimy zakupić opony, które mają nie tylko długa żywotność bieżnika, ale także oferują niezwykle dużą przyczepność w ciężkich warunkach. Tego typu ogumienie używane jest w dyscyplinach enduro i freeride.

W wielu oponach oferowanych w sprzedaży zostaje użyta podwójna mieszanka gumy. Owe modele ogumienia posiadają na przykład twardszy rodzaj gumy po środku i miękki z boku. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie specyficznej trakcji na wielu nawierzchniach, a opona może być dobrze przystosowana do jazdy po wielu nawierzchniach.