Na działkach, które nie zostały podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej, powinna znaleźć się przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest od lat powszechnie stosowane. Pamiętać jednak trzeba o tym, że w przypadku dużej ilości odprowadzanych ścieków, musi ono być odpowiedniej wielkości, a w razie potrzeby posiadać wiele komór. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje zbiorników, które mogą sprawdzić się w takim przypadku.
Szamba okrągłe i na rzucie prostokątnym
Zwiększona ilość ścieków pojawia się w przypadku kiedy na działce znajduje się duże gospodarstwo domowe lub kilka budynków. Muszą one zostać odprowadzone za pomocą kanalizacji lub, jeśli nie istnieje do niej podpięcie; zmagazynowane i wywiezione do oczyszczalni. W tym celu dobrze sprawdzają się dwukomorowe szamba betonowe. Mogą one należeć do jednego z dwóch rodzajów konstrukcji. Pierwsze to okrągłe lub owalne, które są dzielone komorami wewnątrz. Bardzo dobrze rozkładają naprężenia wywoływane przez napór gleby na ścianki. Uważa się je przez to za o wiele wytrzymalsze. Drugi rodzaj to zbiorniki prostokątne. Nie mogą one jednak być podzielone wewnątrz, gdyż ich ścianki mają tendencję do zapadania się. Dlatego, jeśli chce się je zastosować na działce, z której ścieki będą odprowadzane w zwiększonej ilości, należy wkopać ich kilka w rzędzie.
Szamba wielokomorowe to rozwiązanie sprawdzające się w przypadku działek, z których ścieki odprowadzane są w zwiększonej ilości. Mogą one przyjąć formę dzielonych wewnątrz okręgów lub owali, jak również wkopanych w ziemię kilku zbiorników prostokątnych. Za wytrzymalsze uważane są te pierwsze. Przy każdym z rozwiązań pamiętać trzeba o tym, że szamba muszą być bezpieczne dla środowiska i zapobiegać wydostaniu się ścieków na zewnątrz.