Rozwój branży hotelarskiej

Branża hotelarska nie była tak rozwinięta jeszcze nigdy wcześniej w historii. Obecnie nawet w małych miastach buduje się bardzo dużo hoteli, ponieważ ruch jest tak duży, że zawsze będzie się to opłacać. Dziwiłem się widząc, że w mojej malutkiej mieścinie budowany jest wielki hotel biznesowy mający bodajże cztery gwiazdki.

Programy hotelowe – profesjonalna pomoc w prowadzeniu hotelu

programy hoteloweJak założyć hotel w takim mieście i liczyć na zyski? Nie miałem pojęcia kto miałby się w nim zatrzymywać. Mimo to, za każdym razem jak obok niego przechodziłem widziałem, że parking pełen jest drogich, luksusowych samochodów. Musiałem oddać rację właścicielowi – wiedział jak otworzyć hotel i tak go prowadzić, żeby nawet w tym beznadziejnie małym mieście przynosił zyski. Oczywiście budowa hotelu to zawsze wielka inwestycja, która wielu inwestorów przeraża. Hotel posiada ogromne, relatywnie gigantyczne wręcz koszty stałe. Cały czas trzeba opłacać fachowe programy hotelowe, pensje dla pracowników, prąd, wodę, gaz, całą masę innych rzeczy. Mało kto wie, jak wysokie potrafią być prowizje naliczane przez zewnętrzne portale, na których można kupować pokoje. Do tego trzeba szczególnie uważać na gości, którzy zamawiają sobie tam pokoje – mogą wystawiać oni oceny hotelom, przez to są traktowani nieco priorytetowo. Systemy dla hoteli też kosztują – zakup programu, na którym recepcjoniści mogą meldować i rozliczać gości to nie jednorazowy wydatek, a comiesięczny abonament, nie taki znowu wcale niski. Oprogramowanie gastronomiczne z kolei jest nieco tańsze, ponieważ jest znacznie popularniejsze – korzystają z niego wszystkie restauracje, więc jest większy wybór.

 

Generalnie jednak prowadzenie hotelu to bardzo wysoki koszt, ale mimo to wiele ludzi nie boi się inwestować. Z każdym rokiem przybywa w Polsce coraz więcej hoteli, dzięki czemu ceny pokoi cały czas spadają. Kiedyś nie można było negocjować cen, jeśli rozmawiało się z jednym z dwóch hoteli w mieście – obecnie nie ma problemu, by wynegocjować sobie mocną zniżkę, ponieważ obłożenie rzadko kiedy jest pełne.