Skaczące samochody czyli zawieszenie pneumatyczne

Nieraz w amerykańskich programach motoryzacyjnych spotkać możemy samochody, które podskakują do góry. W niektórych przód samochodu może podnieść się na taką wysokość, że auto staje prawie w pionie. Wykorzystywane są do tego instalacje pneumatyczne zasilające zawieszenie.

Przewody pneumatyczne do transportu sprężonego powietrza

przewody pneumatyczneZasada działania nie jest skomplikowana. Podstawą jest odpowiednio dobrana sprężarka powietrza o dużej mocy, która montowana jest w bagażniku. To ona jest sercem całego układu i dzięki niej możliwe są tak wysokie podskoki. Kolejnym elementem są rzetelnie wykonywane przewody pneumatyczne, które dostarczają niezbędną ilość powietrza do instalacji znajdującej się z przodu pojazdu. Znajdują się tam siłowniki pneumatyczne o dużym skoku oraz o dużej prędkości działania. Skok to ruch jaki jest wykonywany przez trzpień siłownika. Im dłuższy siłownik, tym dłuższy skok jest w nich spotykany. Przewody są podłączone do siłowników poprzez szybkozłączki pneumatyczne. Są to akcesoria wytrzymałe duże ciśnienie panujące w sieci. Dzięki nim montaż jest bardzo prosty i każdy laik bez wiedzy fachowej może sobie z tym poradzić. W związku z tym, że skoki wykonywane są cyklicznie wymagają również regulatorów odpowiedzialnych za dostarczanie powietrza w określonym momencie. Odpowiedzialne za to są elektrozawory pneumatyczne, czyli niewielkie urządzenia elektroniczne sprężone z całą instalacją. Żeby samochód mógł podskoczyć wysoko nie wystarczy odpowiednia instalacja pneumatyczna.

Niezbędne jest również odciążenie samego samochodu i odpowiednie rozłożenie wagi pomiędzy przodem a tyłem, w taki sposób aby środek ciężkości występował za środkiem samochodu. Dzięki temu lżejszy przód może się bardzo wysoko wybić, ale nie na tyle, żeby auto obróciło się do tyłu i upadło na dach co wiązałoby się z dużymi kosztami napraw.