Smart Home – czujniki otwierania drzwi i okien

Inteligentne domy są pożyteczne z wielu powodów. Oprócz wysokiego komfortu użytkowania zamontowanych w budynkach instalacji moduły poprawiają również bezpieczeństwo i mają wpływ na oszczędność pieniędzy. Jednym z przykładów rozwiązań Smart Home są czujniki otwierania drzwi oraz okien. W jaki sposób one działają?

Do czego służą czujniki otwarcia drzwi?

czujnik otwarcia drzwi i okienCzujnik otwierania drzwi to niewielkie urządzenie, które umieszcza się w wybranym przez siebie miejscu – mogą  to być drzwi zewnętrzne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby moduł został przyklejony przy drzwiczkach od szaf, lodówki, piekarnika czy dowolnego innego urządzenia. Podobnie jest w przypadku okien. Zamontowane urządzenie będzie działało, dopiero kiedy sparuje się je z tak zwaną bramką Wi-Fi, którą należy kupić oddzielnie. W ten sam sposób łączy się z nią swój telefon, za pomocą którego będzie się monitorować stan otwarcia drzwi i okien. Należy w tym celu zainstalować dedykowaną aplikację od wybranego producenta. Czujnik otwarcia drzwi i okien pozwoli mieć stałą kontrolę między innymi nad tym, czy ktoś nie wszedł do domu lub szafka z oszczędnościami nie została otworzona, a także ułatwi monitorowanie zachowania dzieci. Sposobów wykorzystania takiego czujnika jest mnóstwo i tak naprawdę zależą one od wyobraźni posiadacza Smart Home. Do jednej bramki Wi-Fi może zostać podłączone nawet kilkadziesiąt tego samego typu urządzeń, dlatego bez przeszkód można montować czujniki w wielu miejscach.

Stosowanie takich czujników pozwala również zdalnie kontrolować, czy na przykład podczas ogrzewania domu wszystkie okna zostały zamknięte. Warto wiedzieć, że na tej samej bramce, do której podłącza się czujnik otwierania drzwi, działają również inne systemy Smart Home. Dzięki temu dokonując zakupu i użytkując sprzęt, zaoszczędza się.