Szybkie wykrywanie programów podsłuchowych

Programy podsłuchowe, które używane są do monitorowania połączeń osób związanych ze sprawami, prowadzonymi przez służby mundurowe, są niestety również używane przez osoby z nieuczciwymi zamiarami. Na szczęście, takie osoby wykorzystują jedynie przestarzałe i nieszczególnie skuteczne aplikacje, dość łatwe do wykrycia i usunięcia.

Wykrywanie aplikacji podsłuchowych w telefonie

wykrywanie podsłuchuPierwszym symptomem podłożenia aplikacji podsłuchowej na telefonie jest nieprawidłowe jego działanie bez żadnego wyraźnego powodu. Zdarza się, że takie programy mogą być łatwo wykryte tylko przez sprawdzenie listy działających na telefonie aplikacji, choć specjaliści bezpieczeństwa odradzają ich własnoręczne usunięcie, jeśli osoba podejmująca się takiego działania nie ma doświadczenia w obsłudze programów służących do zarządzania plikami wewnętrznymi mobilnego urządzenia. W przypadku podejrzenia możliwości podłożenia takiego problemu, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie takiego podejrzenia do odpowiednich służb, na policję lub do jednej z agencji detektywistycznych. Wykrywanie podsłuchu jest bowiem wykonywane nieodpłatnie, a w przypadku faktycznego wykrycia takowej, jest ona usuwana bez większych problemów. Z racji iż podkładane podsłuchy są niemal zawsze aplikacjami przestarzałymi, ich usunięcie może być przeprowadzone błyskawicznie, nawet w kilka minut.

Jedynie nowoczesne, zaawansowane programy mogą wywoływać trudności, zarówno w wykrywaniu jak i usuwaniu, choć niemal nie zdarza się by dany program okazywał się być niemożliwym do skasowania. Tylko w najrzadszych przypadkach wymagane jest ponowne postawienie systemu operacyjnego, i zdarza się to niemal zawsze w razie poważnego uszkodzenia plików przez samą aplikację, lub jej nieprawidłowe działanie.