W czym przetrzymywać świnkę morską?

 

Dzieci lubią małe, futerkowe stworzonka którymi mogą się opiekować. Posiadanie własnego zwierzątka, uczy maluchy odpowiedzialności i konsekwencji, gdyż muszą je karmić i troszczyć się o nie. Świnka morska jest mało wymagającym i niedrogim w utrzymaniu zwierzątkiem.

Czy świnka może mieszkać w klatce?

klatka dla świnki morskiejDecydując się na zwierze w domu, musimy się liczyć z pewnymi obowiązkami. Ponieważ świnki nie trzeba wyprowadzać, to konieczne będzie zapewnienie jej odpowiedniego miejsca, gdzie będzie mogła spać, bawić się i załatwiać. Świnki są małymi zwierzątkami, więc dużo miejsca nie zajmą. Klatka dla świnki morskiej będzie idealnym miejscem, w którym musi się zmieścić domek, poidełko i miseczka z karmą. Te małe futerkowce lubią się chować i spać w zaciemnionym miejscu, dlatego mały domek będzie konieczny. Podłoże klatki należy wyścielić grubą warstwą trocin, które zapewnią zwierzęciu właściwą izolację i ciepło. Klatki są najczęściej wykonane ze stali pomalowanej farbą proszkową, a podłoże stanowi plastikowa podstawa o podwyższonych bokach. Wielkość klatki powinna zapewnić śwince miejsce na niezbędne wyposażenie i trochę wolnej przestrzeni do poruszania się. Wbrew pozorom, te małe stworzenia bardzo szybko biegają i lubią spędzać czas ze swoim właścicielem poza klatką. Są to bardzo higieniczne zwierzątka, którym wystarczy systematycznie wymieniać wyściółkę, aby były czyste. Alternatywą dla klatki, może być szklane akwarium, w którym świnka będzie się czuła równie dobrze jak w klatce.

Świnki najczęściej żyją do kilkunastu lat, a jeżeli będziemy odpowiednio dbali o miejsce, w którym mieszkają, to jedna klatka nam wystarczy. Przy każdej zmianie trocin, jej spód należy dokładnie wymyć, aby pozbyć się ewentualnych bakterii, a górę klatki przetrzeć wilgotną szmatką.