W jakich obiektach instaluje się telewizję przemysłową?

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest monitorowanie otoczenia, instaluje się cały zestaw kamer, które nadają sygnał do jednego centrum odbiorczego. W centrum monitoringu znajdują się wielkie ekrany, na których można obserwować wszystko to co rejestrują podłączone do niego kamery. Taką instalację określa się mianem telewizji przemysłowej, która jest dokładnie tym samym czym jest monitoring.

Telewizją przemysłową nazywamy monitoring wizyjny

telewizja przemysłowaZasadniczo nikt nie wie skąd wzięło się określenie telewizji przemysłowej, bo przecież dotyczy się ono tylko i wyłącznie monitoringu i systemu dozoru. Być może stąd, że na jednym ekranie można wyświetlić obraz nawet z kilkunastu kamer. Patrząc na taki ekran można mieć rzeczywiście wrażenie, że ogląda się telewizję. Przy czym telewizja przemysłowa różni się od zwykłej telewizji tym, że obrazy z wielu kamer są przesyłane tylko do jednego monitora lub zestawu ekranów. Taką telewizję przemysłową montuje się wszędzie tam, gdzie trzeba monitorować otoczenie w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Taką instalację zobaczymy w firmach, galeriach handlowych czy fabrykach i zakładach produkcyjnych. Telewizja przemysłowa instalowana jest również w miastach a obrazy z kamer przesyłane są do centrum monitoringu. W takim centrum najważniejszy jest pracownik, który obsługuje wszystkie podłączone kamery. Może on sterować każdą kamerą z osobna za pomocą specjalnego dżojstika.

Sklepy wielkopowierzchniowe, banki czy wielkie multipleksy kinowe – te miejsca łączy jedno – zainstalowana w nich jest telewizja przemysłowa. Składa się na nią zestaw kamer, serwery przyjmujące dane oraz ekrany, na których obraz jest wyświetlany. Najważniejsze jest centrum monitoringu, bo przecież ktoś musi ten obraz z kamer śledzić i stale obserwować.