Wózkowe rozterki młodej mamy

Wybór odpowiedniego wózka dziecięcego, szczególnie dla pierwszego dziecka, stwarza przyszłej mamie wiele problemów i wiąże się z rozterkami. Nie chodzi tu tylko o kolor, w jakim mama będzie się najlepiej czuć na spacerze. Jest to kwestia drugoplanowa, ale również istotna. Najważniejszym zagadnieniem jest rodzaj wózka, jaki zamierzamy kupić.

Kryteria wyboru wózka dziecięcego

lekki wózek wielofunkcyjnyPierwszym wózkiem dla malucha jest oczywiście gondola. Jest to model dla noworodków, używany z reguły do 6 miesiąca życia, czyli do momentu, kiedy nasza pociecha zaczyna siadać. Dziecko przewożone jest w pozycji leżącej, dodatkowo osłonięte od wiatru lub słońca regulowaną budką. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonany jest wózek. Ważne aby był wodoodporny, przewiewny i łatwy w czyszczeniu. Kolejnym wózkiem będzie spacerówka, w której dziecko przewożone jest już w pozycji siedzącej. Jest natomiast możliwość regulacji oparcia, dzięki czemu maluch ma możliwość wygodnej drzemki. Spacerówki wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, oraz ochronną barierkę, zabezpieczając dziecko przed wypadnięciem. Warto też wyposażyć wózek w podkładkę, która zwiększy komfort dziecka oraz ułatwi zachowanie czystości. Lżejszą formą spacerówki jest tak zwana parasolka, która jest znacznie wygodniejsza w podróży. Po złożeniu zajmuje mniej miejsca i jest wygodna w przenoszeniu. Można też zdecydować się na lekki wózek wielofunkcyjny. Składa się on ze stelaża z kołami oraz dopinanych elementów, czyli przede wszystkim gondoli i spacerówki (wózek 2w1) lub dodatkowo fotelika (wózek 3w1). Lekki wózek wielofunkcyjny rośnie razem z dzieckiem, dzięki czemu jest jedynym wózkiem, jaki będzie nam potrzebny. System wpinania i zmiany poszczególnych elementów powinien być prosty w obsłudze, a dzięki opcji z fotelikiem, wkładanie niemowlaka do samochodu będzie jeszcze mniej skomplikowane.

Wybierając wózek dla pierwszego dziecka, młoda mama może czuć się nieco zagubiona, wśród tak bogatego asortymentu, jaki oferują nam producenci. Należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie i wygodzie malucha, dlatego też wózek powinien spełniać wszelkie normy. Ponieważ nasze dziecko spędzi w nim swoje pierwsze lata, nie oszczędzajmy na jakości wykonania i stawiajmy na renomowanych producentów.