Dobra akustyka studia muzycznego to podstawa. Co wpływa na jej polepszenie? Jak szybko i skutecznie dostosować przestrzeń do nagrań? Sprawdzonym rozwiązaniem, wykorzystywanym od lat w przemyśle muzycznym, jest zastosowanie pianki wygłuszającej.
Najczęściej wybierane pianki wygłuszające
Na rynku istnieje wiele rodzajów i modeli pianek akustycznych. W każdym przypadku faktura wykonana jest ze specjalnego tworzywa pochłaniającego lub rozpraszającego fale dźwiękowe. Dodatkowym atutem tych przedmiotów jest stosunkowo duża odporność na ogień. Cena uzależniona jest od rozmiaru – im większa pianka, tym wyższe są koszty. Dobór odpowiedniego materiału uzależniony jest od specyfiki emitowanych dźwięków. W tłumieniu brzmienia w wyższych rejestrach sprawdzą się na pewno klasyczne panele o kształcie piramidek lub trójkątów. Najczęściej polecana pianka wygłuszająca, która poradzi sobie z tłumieniem niskich tonów, to tzw. pułapka basowa. Jest to panel, który należy umieszczać w narożnikach pomieszczenia. Wyjątkowa gęstość tworzywa, z którego wykonywane są tego typu przedmioty, wpływa na skuteczne hamowanie niskich brzmień basu czy bębnów stopy perkusji. Dobrą metodą wytłumienia studia nagraniowego jest skompletowanie pianek akustycznych różnego typu i dopasowanie ich do konkretnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że każde pomieszczenie cechuje się specyficznymi warunkami akustycznymi.
Kontrola warunków dźwiękowych w danej przestrzeni to nie jedyna korzyść płynąca z użytkowania pianek wygłuszających. Komfort odsłuchu oraz przyjemność związana ze słuchaniem czy nagrywaniem muzyki w dobrze wytłumionym pomieszczeniu również zdecydowanie wzrasta. Szeroka oferta pianek wygłuszających dostępnych na rynku pozwala na skuteczne i spersonalizowane zaaranżowanie zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego studia muzycznego.